- Svůj latinský název Dianthus získal po nejvyšším bohu řecké mytologie Diovi. Slovo dianthus lze přeložit jako Diova květina.
- Karafiát v ČR se stal symbolem socialismu, po roce 1989 upadla v nemilost, zejména ty rudé, protože rudá barva symbolizovala prolitou dělnickou krev. Mladší generace už naštěstí tímto netrpí a obdivují krásu karafiátu.
- Je zajímavé, že u určité profesní skupiny byly karafiáty v nemilosti už před socialistickou érou. Konkrétně šlo o herce v období 19. století. Tradice vypráví, že když chtěl ředitel divadla s hercem obnovit smlouvu, poslal mu růže, ale pokud spolupráci nechtěl obnovit obdržel umělec karafiáty.
- Působí pozitivně na nervový systém.
- Má protizánětlivé účinky, působí na kašel a nachlazení. Provádí rehabilitaci dýchacích cest a infekcí. Totéž platí i pro lidi s astmatem nebo bronchitidou.
Alchymie květiny
Okvětní lísky jsou jedlé, musí se odstranit bílá hořká spodní část květů. Lístky jsou sladké a zlikvidují škodlivé mikroby ve střevech. Vlastní vůně je natolik účinná, že zbavuje stresu a nespavosti. Dejte si je ve váze na noční stolek a nechte na sebe vůni působit, vydrží ve vodě až 3 týdny.
Legendy karafiátu
- Karafiát je spojen s pannou Marií. Je zachycen na Vinciho i Rafaelových plátnech. V lidové slovesnosti jsou růžové karafiáty označovány za slzy Panny Marie. Proto se někdy domácím hvozdíkům říká slzičky. Tvar karafiátu připomíná hřebík, Ježíšův nástroj utrpení.
Kouzlo a tajná řeč karafiátu
Karafiát je typická snová květina, která vám pomůže přebít "hořké chvíle svého života". Pořiďte si mýdlo nebo pěnu z karafiátu a udělejte si snovou koupel. Vyvolejte své hořké chvíle a přeprogramujte je na to, jak byste si představovali, aby jste byli šťastní. Přeměňte krušné chvíle za radost.