Yule/Meán Geimhridh

Meán Geimhridh je svátek zimního slunovratu, u nás jsou to naše vánoce. Zimní slunovrat je od pradávna znám jako nejtemnější den jelikož přináší nejdelší noc v roce a nejkratší den. Keltové věřili, že v období vánoc je třeba šlehat děti, ženy i dobytčata a zbavit se tak nebezpečného náboje, vznikajícího “zářením”. Zapalovali ohně na polích a připíjeli na zdraví stromům i obilí, pak dobytku. Jednomu býku se na roh zavěsil švestkový koláč a poléval se pivem tak dlouho, dokud býk koláč neshodil. Spadl-li před něj, byla bohatá sklizeň zaručena.

V noci zimního slunovratu bylo běžné vyvěsit do krbu obří dříví, tzv. vánoční poleno, aby se každoročně oslavoval návrat slunce. Seveřané věřili, že slunce je obří ohnivé kolo, které se odvalilo od Země a pak se začalo znovu vracet zpět na zimní slunovrat. Vánoční poleno obvykle vyrábíme z borovice, ale můžete si vyrobit jakýkoli druh dřeva, který si vyberete. Dřevo vybírejte na základě jeho magických vlastností, nebo můžete použít jen to, co je užitečné. Velmi magickou moc mají  Aspenové stromy Osika), jsou dřevem volby pro duchovní porozumění, zatímco mohutný dub je symbolem síly a moudrosti. Rodina, která doufá v rok prosperity, by mohla spálit poleno borovice, zatímco pár, který doufá, že bude požehnán plodností, přivede do jejich krbu větvičku břízy. V hlavním ohništi domu se pálí Vánoční poleno, které pochází ze stromu na vlastním pozemku nebo bylo získáno darem. Ozdobí se cesmínou, břečťanem a jmelím, polije pivem a zapálí. Je prvním polenem, který zažehne oheň zimního slunovratu. Popel se zahrabává do hlíny a přidává se do krmiva domácích zvířat nebo se používá během roku k rituálům.

Jmelí v sobí skrývá klíčící nový život, který je smyslem Yule, z nejhlubší zimy začíná příchod nového roku a symbolem je jmelí. Jmelí záření nijak neškodí, naopak, chrání svého hostitele před zhoubnými účinky radiace. A tím vznikl zvyk zavěšování vánočního jmelí.

Druidové se toho dne odívají do býčí kůže a pokrývku hlavy mají ozdobenou ptačími křídly. Oslava trvala 12 dní po prosincovém slunovratu. Je spojena s Ódinem (havraní svátek) a pil se o svátku na něj první přípitek, pro vítězství a moc pro krále. 

 

Související články